هویت بصری چیست و چه تاثیری در برندسازی دارد؟

هویت بصری چیست و چه تاثیری در برندسازی دارد؟
۱۳ فروردین

برند و هویت بصری برند چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟

نمانام یا برند (به انگلیسی: brand) یا مارک (به فرانسوی: marque)، نام یا عبارت یا طرح یا نماد یا هر ویژگی دیگریست که مشخص‌کنندهٔ خدمات یا فروشندهٔ محصولی خاص باشد که به وسیلهٔ آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. عنوان قانونی برای برند، نشان تجاری است.کمیته (انجمن) بازاریابی آمریکا (۱۹۶۰) اینگونه برند را تعریف می‌کند. «یک نام، واژه، سمبل، یا طرح یا ترکیبی از آن ها است که هدف آن شناساندن محصولات و یا خدمات یک فروشنده یا گروهی از فروشندگان به مشتریان و همچنین تمایز محصولات آن ها از سایر رقبا می‌باشد.

هویت بصری آن چیزی است که ظاهر یک برند را از برند های دیگر متفاوت می کند. در واقع هویت بصری مجموعه قوانین دیداری هستند که مختص یک برند وضع می شوند و هر کجا که رسانه ای از آن برند دیده شود با ظاهری که مختص آن برند است، دیده می شوند، با این هدف که آن را از رقبایش متمایز سازد. این ظواهر می توانند شامل کاتالوگ و بروشورهای معرفی محصول، وبسایت، تبلیغات محیطی یا رسانه ای، لباس کار کارمندان و … مختص یک برند باشند.

المان های اصلی شکل دهنده هویت بصری
همان گونه که یک برند، دارای نام و شعار تبلیغاتی منحصر به فرد است، المان های بصری مختص آن نیز هویت ظاهری آن برند به حساب می آیند.

عناصری که باعث شکل گرفتن هویت بصری در برند می شوند :

  • نشانه
  • رنگ های سازمانی
  • ساختار فرم های گرافیکی و عکس ها
  • بافت تصویری

نشانه
اصلی ترین نماد تصویری یک برند، لوگوی آن است. نشانه یا لوگو یا آرم، یک تصویر گرافیکی است که به عنوان نماد تصویری یک برند یا کسب و کار استفاده می شود.
نشانه ها معمولا به سه نوع کلی نشانه تصویری، نشانه نوشتاری و نشانه ترکیبی دسته بندی می شوند.

رنگ های سازمانی
برندها برای خود یک رنگ سازمانی اصلی و یک یا چند رنگ فرعی انتخاب می کنند. این رنگ مانند لوگو، خود می تواند نشانه یا نماد آن برند یا کسب و کار باشد.
رنگ ها بر اساس اصول روان شناختی و کارکرد های گرافیکی و با نهایت دقت می بایست انتخاب شوند و الزاما با رنگ برند رقیب تفاوت آشکار داشته باشند.

ساختار فرم های گرافیکی و عکس ها
هر بیننده ای به طور ناخودآگاه تفاوت میان یک چهارگوش ساده و چهارگوشی که گوشه های آن زاویه دارد را درک می کند و اگر برندی در تصاویرش چنین نوع چهارگوش را به طور مداوم استفاده کند، قطعا بیننده تفاوت ظاهری آن را با دیگران احساس می کند. این یکی از هزاران فرمی است که می توان برای یک برند تعریف کرد.

ساختار فرم های گرافیکی و عکس ها
ساختارهای گرافیکی صرفا به فرم ها و شکل آن ها محدود نمی شوند و ترکیب آن ها در یک صفحه و نوع چیدمان آن ها نیز می تواند از سایر برند ها متمایز باشد.
همچین فونتی که برای نوشتار یک برند استفاده می شود نیز باید در تمام طراحی های آن یکسان باشد.

ساختار فرم های گرافیکی و عکس ها
در مورد عکس ها نیز اینچنین است. فام رنگی غالب در یک عکس، میزان شلوغی پس زمینه و … می تواند شخصیت عکس های مورد استفاده در یک برند را تغییر دهد.

بافت تصویری
پترن ها معمولا از نماد های تصویری مرتبط با برند ایجاد می شوند و عمدتا در پس زمینه ها به کار می روند..

چگونه هویت بصری یک برند را ایجاد کنیم؟ 
طراحی هویت بصری، کار یک طراح گرافیک آشنا با مبانی برند سازی است. هویت بصری می بایست کاملا خلاقانه و اصولی طراحی شود، که علاوه بر زیبایی بصری برند، باعث می شود در در رسانه های مختلف کارکرد بیشتری داشته باشد.

چگونه هویت بصری یک برند را ایجاد کنیم؟ 
برای اعمال هویت بصری یکسان روی تمام ظواهر و رسانه های یک شرکت، می بایست مجموعه ای از باید ها و نباید های آن، گردآوری شود و طراحانی که با آن مجموعه همکاری می کنند، ملزم به رعایت آن ها شوند.

آیا مجاز به تغییر هویت بصری یک برند هستیم؟ 
طراحی گرافیک دائما با پیشرفت تکنولوژی، دست خوش تغییر است و معمولا شرکت ها برای اینکه به روز بمانند، هر از گاهی هویت بصری برندشان را بازنگری می کنند.

آیا مجاز به تغییر هویت بصری یک برند هستیم؟ 
هر چقدر افراد بیشتری با یک برند در ارتباط باشند، در ایجاد تغییرات باید با احتیاط بیشتری رفتار کرد. گاهی ممکن است یک لوگو، خیلی کم دیده شده باشد، در این صورت با خیال راحت میتوان تغییرات اساسی در آن ایجاد کرد.
اما اگر یک لوگو، زیاد دیده شده باشد، تغییر در آن نیازمند تبلیغات هم زمان برای شناسایی لوگوی جدید به مخاطب می باشد.

سخن آخر:
در آخر اینکه، بسیاری از برند ها، هیچ گاه هویت بصری مشخصی برای خودشان طراحی نکرده اند و تنها به یک لوگو بسنده می کنند که حتی قوانین خاصی برای استفاده از آن در نظر گرفته نشده است.

دانلود مقاله در قالب پاورپوینت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *